statystyki
  • Odwiedziło nas: 244864 osób
  • Do końca roku: 40 dni
  • Do wakacji: 217 dni
menunewsletterpoleć nas

Poinformuj znajomych o istnieniu strony przez kliknięcie w link poleć nas.

Środa, 2018-11-21
Imieniny:
Janusza, Marii
Logo BIP
middleT.jpg

XII FORUM SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH W GIMNAZJUM W WOŹNIKACH

Jesteś tu: » Strona startowa » XII FORUM SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH W GIMNAZJUM W WOŹNIKACH

XII FORUM SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH W GIMNAZJUM W WOŹNIKACH

W dniu 25 kwietnia 2017r.w Gimnazjum w Woźnikach odbyło się XII Forum Samorządów Uczniowskich.Zaszczyt przeprowadzenia tego spotkania  przypadł naszej szkole, w związku z wygraniem przez nas ubiegłorocznego Forum. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Lublinieckiego oraz burmistrzów i wójtów powiatu lublinieckiego.

Tematem tegorocznego Forum był: „Folklor Śląski, czyli nasze tradycje i zwyczaje”.

Celem przedsięwzięcia była integracja młodzieży gimnazjów i szkół średnich, wymiana doświadczeń, kultywowanie gwary śląskiej, kultury regionu oraz prezentacja działań Samorządów Uczniowskich.

Uczestnikami tegorocznego forum były Samorządy Uczniowskie następujących szkół powiatu lublinieckiego: Gimnazjum w Psarach, Gimnazjum nr 1 w Lublińcu, Gimnazjum nr 2 w Lublińcu, Gimnazjum w Strzebiniu, Gimnazjum w Kochanowicach, Gimnazjum w Boronowie, Gimnazjum w Koszęcinie, Gimnazjum w Woźnikach, Liceum Ogólnokształcące w Psarach, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Lublińcu oraz Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu.

Każda szkoła przygotowała i przedstawiła  krótką scenkę teatralną w gwarze śląskiej o tematyce tradycji i zwyczajów na śląsku oraz  wyrecytowała wiersz w gwarze śląskiej.Ostatnim zadaniem był quiz dotyczący znajomości gwary śląskiej. Po zaciętej rywalizacji jury składające się z przybyłych nauczycieli i pana Marka Szołtyska wyłoniło zwycięzców:

I miejsce - Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Lublińcu (178 pkt),

II miejsce - Gimnazjum w Kochanowicach (158 pkt),

III miejsce - Gimnazjum w Psarach (154 pkt).

Spośród wszystkich uczestników jury wyróżniło również trzech najlepszych uczestników:

            I miejsce – Tomasz Kampa z Gimnazjum w Strzebiniu,

            II miejsce – Paulina Skuballa z Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Lublińcu,

            III miejsce – Martyna Cogiel z Liceum Ogólnokształcącego w Psarach.

Gościem specjalnym XII Forum Samorządów Uczniowskich był pan Marek Szołtysek, pisarz, dziennikarz, historyk, autor książek związanych z  historią, kulturą i kuchnią śląska.

Jako wielki autorytet uświetnił naszą imprezę opowiadając o kulturze i zwyczajach panujących na Śląsku kiedyś i dziś, uświadamiał młodzież, że to oni tworzą kulturę i muszą starać się o to, aby mogła  przetrwać jeszcze wiele lat.

Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom Forum i ich opiekunom za pracę włożoną w przygotowania. Możemy uznać imprezę za udaną pod względem ilości  i poziomu występów uczestników. Za rok kolejne Forum u zwycięzców tegorocznej edycji, tym razem odbędzie się w Lublińcu.

                                                          

/Marta Opiełka

                                                           opiekun SU w Gimnazjum w Woźnikach/