• Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Jesteś tu: » Strona startowa » Zbiórka makulatury

Zbiórka makulatury

projektu edukacyjnego:

Jesteś eko? Zbieraj makulaturę !

Makulatura – niepotrzebne lub zniszczone wyroby papiernicze, nadające się bezpośrednio do wtórnego wykorzystania w innych celach niż były przeznaczone pierwotnie lub nadające się jako jeden z surowców do produkcji nowego papieru.

Papier można odzyskiwać aż do siedmiu razy i dzięki temu zużywamy mniej drzew i energii przy produkcji nowego.

Dwie  tony odzyskanej makulatury odpowiadają rocznej emisji spalin wytwarzanych przez jeden samochód osobowy.

1 tona przetworzonej makulatury uratuje 17 drzew i da nam 910 kg dobrej jakości papieru z odzysku.

W tym roku po raz trzeci zorganizowaliśmy wielką zbiórkę makulatury w naszej szkole. Łącznie całkowita ilość odzyskanego surowca wyniosła 1730 kg. Dodając do tej ilości wyniki zbiórki z lat poprzednich w sumie daje nam to ilość prawie 5 ton. Z tego wynika, iż uratowaliśmy już około 85 drzew. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mocno zaangażowali się w zbiórkę.

Poszczególne klasy uzbierały następującą ilość:

• Klasa I a – 184,4 kg
  • Klasa I b – 339,75 kg
  • Klasa II a – 724, 5 kg
  • Klasa II b – 85,8 kg
  • Klasa III a  - 140,7 kg
  • Klasa III b – 234,8 kg

Wśród uczniów pewne osoby wyróżniły się imponującą ilością uzbieranego surowca, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Wymagało to bowiem dużego zaangażowania z ich strony, wytrwałości i mnóstwo poświęconego czasu. Bywało, iż całe rodziny włączyły się w aktywną zbiórkę.

Osoby, które uzbierały największą ilość makulatury to:

I miejsce – Izabela Bartos 227,3 kg

II miejsce – Oliwia Ujma 198,85 kg

III miejsce – Julia Chojnacka 158,2 kg

IV miejsce – Paweł Wieczorek 157,8 kg

V miejsce – Szymon Muszalik 145,7 kg

VI miejsce – Elżbieta Buchenfeld – 137,95 kg

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za wkład i zaangażowanie.

Korzyści dla nas, dla Ziemi, dla pokoleń jest wiele. Na wysypisku i wokół nas będzie mniej śmieci. Oszczędzimy zasoby

wodne i energetyczne.

Koordynator zbiórki: Daria Płaszczymąka

Uczniowie realizujący projekt edukacyjny:

• Karolina Badora
  • Michał Nokielski