Sobota, 2017-10-21

Święto Niepodległości

Jesteś tu: » Strona startowa » Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

10 listopada w2016r. w naszym Gimnazjum odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości zrealizowana jako projekt edukacyjny, do którego przystąpili uczniowie klasy IIa. Ze względu na to, że rok 2016 jest szczególny w historii Polski, pełen ważnych wydarzeń i rocznic, w uroczystości tej starano się to podkreślić. Akademia składała się z kilku części. Jak co roku, tradycyjnie trzyosobowe zespoły uczniowskie z każdej klasy brały udział w rywalizacji o Tort Dyrektora Gimnazjum popisując się wiedzą na temat historii Polski. Pierwszym etapem tej rywalizacji było pisanie Testu z Historii Polski", następnie grupowo wykonano zadania dotyczące treści programu akademii. W tym roku laureatem została

klasa II a.

Kolejną częścią uroczystości  była właściwa akademia rozpoczęta hymnem Polski i prezentacją poezji patriotycznej przeplatanej patriotycznymi pieśniami. Następnie uczniowie obejrzeli dwa krótkie filmy: Animowana Historia Polski" i Polska z lotu ptaka". Ostatnim akcentem obchodów święta Niepodległości w naszej szkole, była wystawa okolicznościowa pt. Myśląc ojczyzna" podzielona na kilka tematów – „Mała ojczyzna"- przypominający postać Józefa Lompy i bitwę woźnicką 1939 oraz opis stroju ludowego bytomsko-rozbarskiego, Piękna nasza Polska cała" to prezentacja obrazów namalowanych przez miejscowych artystów ukazujących piękno polskiego krajobrazu. W dziale Wielcy Polacy" przypominano osiemnastowiecznych zasłużonych oraz cytaty innych wielkich Polaków.

W ostatniej części wystawy ukazano 1050 lat Chrześcijańskiej Polski", gdzie zaprezentowano kopie obrazów Jezu ufam Tobie" E. Kazimirowskiego i Ecce Homo" św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego) oraz dwie Biblie Jubileuszowe: Złotą Biblię Papieską wydaną z ok. Chrztu Polski oraz Biblię Jubileuszową zawierającą ornamentykę Biblii Gnieźnieńskiej z 1414r.