• Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Wtorek, 2017-08-22
Cezarego, Marii

Adam Mickiewicz – poeta jakiego nie znacie!

Jesteś tu: » Strona startowa » Adam Mickiewicz – poeta jakiego nie znacie!

Adam Mickiewicz – poeta jakiego nie znacie!

„… Urodziłem się w Zaosiu… w Nowogródku?!

Niektórzy wskazują na karczmę „Wygoda”

w pobliżu Zaosia, ale być może stała ta karczma

w Osowcu lub w Litówce?...”

15 grudnia 2016 r. uczniowie Gimnazjum w Woźnikach obejrzeli program słowno – muzyczny pt. „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie … czyli Mickiewicz – moje życie” w wykonaniu krakowskich aktorów: Renaty Nowickiej i Andrzeja Jurczyńskiego.

Spektakl oprawiony muzyką Fryderyka Chopina i Marii Szymanowskiej, wzbogacony kostiumami i rekwizytami z epoki romantyzmu przybliżył uczniom życie i twórczość Adama Mickiewicza z uwzględnieniem obszernych fragmentów „Dziadów” cz. III.

Dziecięca beztroska, młodzieńcza miłość i przyjaźń, twórczość i rozterki wieku dojrzałego, tęsknota za krajem i wolną ojczyzną, zagadkowa śmierć w Konstantynopolu - oto motywy przewodnie przedstawienia. Aktorzy perfekcyjnie wcielili się w role Adama Mickiewicza i Celiny Szymanowskiej, przenosząc nas do niezwykłych i tajemniczych czasów romantyzmu…