Sobota, 2017-12-16
Albiny, Sebastiana

Projekt „Rakoobrona”

Jesteś tu: » Strona startowa » Projekt „Rakoobrona”

Projekt „Rakoobrona”

W lutym w naszej szkole zrealizowano Projekt „Rakoobrona”. Jest to ogólnopolska kampania informacyjno – edukacyjna skierowana do ogółu społeczeństwa jednak grupą docelową działań edukacyjnych są uczniowie w wieku 14 – 19 lat.  Organizatorami projektu są: Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z siedzibą we Wrocławiu.

Do celów projektu należy m.in. uświadomienie młodym ludziom, że dzięki odpowiedniej profilaktyce mogą zapobiec rozwojowi chorób nowotworowych a także kształtowanie wśród młodzieży postaw prozdrowotnych oraz pokazywanie realności zagrożenia zachorowania na raka.

Tematyka projektu skupiała się głównie na raku płuc, szyjki macicy i czerniaku, ponieważ w przypadku wymienionych nowotworów istnieje skuteczna profilaktyka pierwotna i wtórna. Przyczynami zachorowań mogą być zachowania i nawyki kształtujące się w wieku młodzieńczym (palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, zakażenie wirusem HPV). Projekt zrealizowano w klasach II i III w wymiarze po 3 godziny lekcyjne. Uczniowie wypełnili ankiety wstępne i po realizacji projektu, miały one wykazać o ile wzrosła ich wiedza na temat chorób nowotworowych. Przeprowadzono pogadanki z wykorzystaniem informacji dostępnych na stronie www.rakoobrona.pl oraz innych treści dostępnych w Internecie. Uzupełnieniem była projekcja filmu edukacyjno – dokumentalnego pt. „Walka z  rakiem”. Dodatkowo uczniowie otrzymali ulotki informacyjne dotyczące tej grupy nowotworów. Projekt podsumowano dyskusją, ankietami i ewaluacją.

Miejmy nadzieję, że zajęcia te skłonią młodych ludzi do refleksji nad sposobem życia, a także będą stanowiły bodziec do zmiany dotychczasowych postaw.

/Szkolny koordynator: Daria Płaszczymąka/