Piątek, 2017-12-15

Ewakuacja w Gimnazjum w Woźnikach

Jesteś tu: » Strona startowa » Archiwum » Ewakuacja w Gimnazjum w Woźnikach

Ewakuacja w Gimnazjum w Woźnikach

Ewakuacja odbyła się  23.10.2015r. o godzinie 10.50.

Sprawozdanie z przebiegu próbnej ewakuacji Gimnazjum w Woźnikach

Wyprowadzenie ludzi z budynku przebiegało bardzo sprawnie – w ciągu 3 minut opuszczono wszystkie pomieszczenia, które  pozostawiono otwarte (z pozostawionymi  kluczami w zamkach) i udostępnione do sprawdzenia.  Kontrolę budynku przeprowadziłwoźnyi dwie sprzątaczki.  W wyniku kontroli stwierdzono:

1)      wszystkie osoby przebywające w budynku opuściły go bezpośrednio po alarmowym sygnale dźwiękowym 2)      wszystkie pomieszczenia były udostępnione za wyjątkiem pomieszczeń zamkniętych: pokój nauczycielski, sekretariat i gabinet dyrektora, klucze do pomieszczeń zostały przekazane przez osoby zamykające te pomieszczenia kontrolującym budynek.

3)      po ogłoszeniu alarmu woźny był przygotowany do natychmiastowego odłączenia głównego zaworu gazu i głównego wyłącznika energetycznego.

Ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki. Na boisku szkolnym (w odległości przekraczającej 50m od budynku) dyrektorowi szkoły zostały zgłoszone przez opiekunów stany liczbowe grup, które znajdowały się pod ich opieką. Stwierdzono brak jednego ucznia. W chwili, gdy młodzież i pracownicy opuścili szkołę, na miejsce dotarła Ochotnicza Straż Pożarna z Woźnik. Dyrektor szkoły poinformowała dowodzącego o stanie ewakuacji (w tym o braku jednego ucznia). Strażacy przeszukali budynek szkoły odnajdując brakującego ucznia w pomieszczeniu gospodarczym.

Łącznie ewakuowano 104 uczniów oraz 14 dorosłych osób (nauczyciele, obsługa i administracja),tj. w sumie 118 osób.

Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została Dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm.

Zespoły klasowe pod opieką nauczycieli wróciły do szkoły, gdzie odbyło się podsumowanie przeprowadzonej akcji oraz szkolenie z zakresu zapobieganiu zatruciem czadem pt. „Stop dla czadu”. Szkolenie przeprowadził komendant OSP w Woźnikach – pan Krzysztof Nowacki.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu oraz Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Woźnikach zostali tydzień wcześniej powiadomieni o planowanej próbnej ewakuacji szkoły.

Cały przebieg próbnej ewakuacji można uznać za udany. Szkoła jest przygotowana do ewakuowania placówki w razie zagrożenia.

Zdjęcia: 1, 2, 3, 4,